FKM VT80BR00 O-Ring, Size: 7X140
Material: FKM VT80BR00 O-Ring
Size: Metric 7X140 O-Ring
Part Number: VT80BR00-OR-7X140
Color: Brown
Detailed Description
VT80BR00-OR-7X140 is a Brown, 80 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT80BR00 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. VT80BR00-OR-7X140 is Metric size 7X140 O-Ring also referred to as 7mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 140mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT80BR00 O-Ring
Size: Metric 7X140, 7mm CS X 140mm ID (0.276" CS X 5.512" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT80BR00 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Brown |
| Durometer | 80 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 7X140 |
| Cross Section (CS) | 7.00 mm / 0.276 in |
| Inside Diameter (ID) | 140.00 mm / 5.512 in |


