FKM VT85BU30 O-Ring, Size: -112
Material: FKM VT85BU30 O-Ring
Size: AS568 -112 O-Ring
Part Number: VT85BU30-OR-112
VT85BU30
FKM (Viton®)
85
Shore A
FKM Type GLT (Low Temp Viton®)
Low Temperature Material
Color: Blue
Detailed Description
VT85BU30-OR-112 is a Blue, 85 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type GLT (Low Temp Viton®) product. VT85BU30 is manufactured with the following features & specifications: Low Temperature Material, General Purpose Material. VT85BU30-OR-112 is AS568 size -112 O-Ring also referred to as 2.62mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 12.37mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT85BU30 O-Ring
Size: AS568 -112, 2.62mm CS X 12.37mm ID (0.103" CS X 0.487" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT85BU30 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type GLT (Low Temp Viton®) |
| Color | Blue |
| Durometer | 85 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -40 °C / -40 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -112 |
| Cross Section (CS) | 2.62 mm / 0.103 in |
| Inside Diameter (ID) | 12.37 mm / 0.487 in |


