FKM VT90BK08 O-Ring, Size: 4X340
Material: FKM VT90BK08 O-Ring
Size: Metric 4X340 O-Ring
Part Number: VT90BK08-OR-4X340
VT90BK08
FKM (Viton®)
90
Shore A
FKM Type A (General Purpose Viton®)
MOS2 Filled
Color: Black
Detailed Description
VT90BK08-OR-4X340 is a Black, 90 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type A (General Purpose Viton®) product. VT90BK08 is manufactured with the following features & specifications: MOS2 Filled. VT90BK08-OR-4X340 is Metric size 4X340 O-Ring also referred to as 4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 340mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT90BK08 O-Ring
Size: Metric 4X340, 4.00mm CS X 340.00mm ID (0.157" CS X 13.386" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT90BK08 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type A (General Purpose Viton®) |
| Color | Black |
| Durometer | 90 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -26 °C / -15 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | Metric |
| Size | 4X340 |
| Cross Section (CS) | 4.00 mm / 0.157 in |
| Inside Diameter (ID) | 340.00 mm / 13.386 in |


