FKM VT90BK20 O-Ring, Size: -333
Material: FKM VT90BK20 O-Ring
Size: AS568 -333 O-Ring
Part Number: VT90BK20-OR-333
VT90BK20
FKM (Viton®)
90
Shore A
FKM Type GF (Viton®)
Color: Black
Detailed Description
VT90BK20-OR-333 is a Black, 90 Shore A, FKM (Viton®) O-Ring, a FKM Type GF (Viton®) product. VT90BK20-OR-333 is AS568 size -333 O-Ring also referred to as 5.33mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 62.87mm (Inside Diameter (ID)).
Material: FKM VT90BK20 O-Ring
Size: AS568 -333, 5.33mm CS X 62.87mm ID (0.210" CS X 2.475" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | VT90BK20 |
| Material | FKM (Viton®) |
| Subtype | FKM Type GF (Viton®) |
| Color | Black |
| Durometer | 90 Shore A |
| High Temperature | 225 °C / 437 °F |
| Low Temperature | -16 °C / 3 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -333 |
| Cross Section (CS) | 5.33 mm / 0.210 in |
| Inside Diameter (ID) | 62.87 mm / 2.475 in |


