CP80BK03-OR-2.4X21.8
brand image
CS
0.094 in
(2.40 mm)
ID
0.858 in
(21.80 mm)
ORing cut reference
FFKM Canrez CP80BK03 O-Ring, Size: P-22
Material: FFKM Canrez CP80BK03 O-Ring
Size: JIS P-22 O-Ring
Part Number: CP80BK03-OR-2.4X21.8
Canrez® (Canyon Components)
CP80BK03
FFKM (Perfluoroelastomer)
80
Shore A
General Purpose Material
Color: Black
Detailed Description
CP80BK03-OR-2.4X21.8 is a Black, 80 Shore A, FFKM (Perfluoroelastomer) O-Ring made from Canrez® (Canyon Components). Canrez® (Canyon Components) CP80BK03 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. CP80BK03-OR-2.4X21.8 is JIS size P-22 O-Ring also referred to as 2.4mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 21.8mm (Inside Diameter (ID)).
Size: JIS P-22, 2.40mm CS X 21.80mm ID (0.094" CS X 0.858" ID)
industry image
brand image
Technical SpecificationValue
Compound NumberCP80BK03
BrandCanrez® (Canyon Components)
MaterialFFKM (Perfluoroelastomer)
ColorBlack
Durometer80 Shore A
High Temperature260 °C / 500 °F
Low Temperature-15 °C / 5 °F
Geometry Specifications
Cross Sectional GeometryO-Ring
Size StandardJIS
SizeP-22
Cross Section (CS)2.40 mm / 0.094 in
Inside Diameter (ID)21.80 mm / 0.858 in