E1549-70-OR-020
brand image
CS
0.070 in
(1.78 mm)
ID
0.864 in
(21.95 mm)
ORing cut reference
EPDM Parker E1549-70 O-Ring, Size: -020
Material: EPDM Parker E1549-70 O-Ring
Size: AS568 -020 O-Ring
Part Number: E1549-70-OR-020
Parker Seal® (Parker)
E1549-70
EPDM (EPR, EPM)
70
Shore A
FDA Compliant
NSF 61 Certified
KTW (Drinking Water)
WRAS (Drinking Water)
Color: Black
Detailed Description
E1549-70-OR-020 is a Black, 70 Shore A, EPDM (EPR, EPM) O-Ring made from Parker Seal® (Parker). Parker Seal® (Parker) E1549-70 is manufactured with the following features & specifications: FDA Compliant, NSF 61 Certified, KTW (Drinking Water), WRAS (Drinking Water). E1549-70-OR-020 is AS568 size -020 O-Ring also referred to as 1.78mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 21.95mm (Inside Diameter (ID)).
Size: AS568 -020, 1.78mm CS X 21.95mm ID (0.070" CS X 0.864" ID)
industry image
brand image
Technical SpecificationValue
Compound NumberE1549-70
BrandParker Seal® (Parker)
MaterialEPDM (EPR, EPM)
ColorBlack
Durometer70 Shore A
High Temperature121 °C / 250 °F
Low Temperature-57 °C / -71 °F
Geometry Specifications
Cross Sectional GeometryO-Ring
Size StandardAS568
Size-020
Cross Section (CS)1.78 mm / 0.070 in
Inside Diameter (ID)21.95 mm / 0.864 in