EPDM EP70BK55 O-Ring, Size: -213
Material: EPDM EP70BK55 O-Ring
Size: AS568 -213 O-Ring
Part Number: EP70BK55-OR-213
Color: Black
Detailed Description
EP70BK55-OR-213 is a Black, 70 Shore A, Peroxide Cured EPDM (EPR, EPM) O-Ring. EP70BK55 is manufactured with the following features & specifications: UL Listed Material. EP70BK55-OR-213 is AS568 size -213 O-Ring also referred to as 3.53mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 23.39mm (Inside Diameter (ID)).
Material: EPDM EP70BK55 O-Ring
Size: AS568 -213, 3.53mm CS X 23.39mm ID (0.139" CS X 0.921" ID)

| Technical Specification | Value |
|---|---|
| Compound Number | EP70BK55 |
| Material | EPDM (EPR, EPM) |
| Cure | Peroxide Cured |
| Color | Black |
| Durometer | 70 Shore A |
| High Temperature | 150 °C / 302 °F |
| Low Temperature | -55 °C / -67 °F |
| Geometry Specifications | |
| Cross Sectional Geometry | O-Ring |
| Size Standard | AS568 |
| Size | -213 |
| Cross Section (CS) | 3.53 mm / 0.139 in |
| Inside Diameter (ID) | 23.39 mm / 0.921 in |
| Other Specifications | |
UL Listed Material | |


