N1470-70-OR-020
brand image
CS
0.070 in
(1.78 mm)
ID
0.864 in
(21.95 mm)
ORing cut reference
NBR Parker N1470-70 O-Ring, Size: -020
Material: NBR Parker N1470-70 O-Ring
Size: AS568 -020 O-Ring
Part Number: N1470-70-OR-020
Parker Seal® (Parker)
N1470-70
NBR (Nitrile, Buna-N)
70
Shore A
General Purpose Material
Color: Black
Detailed Description
N1470-70-OR-020 is a Black, 70 Shore A, NBR (Nitrile, Buna-N) O-Ring made from Parker Seal® (Parker). Parker Seal® (Parker) N1470-70 is manufactured with the following features & specifications: General Purpose Material. N1470-70-OR-020 is AS568 size -020 O-Ring also referred to as 1.78mm (Cross Sectional Diameter (CS)) x 21.95mm (Inside Diameter (ID)).
Size: AS568 -020, 1.78mm CS X 21.95mm ID (0.070" CS X 0.864" ID)
industry image
brand image
Technical SpecificationValue
Compound NumberN1470-70
BrandParker Seal® (Parker)
MaterialNBR (Nitrile, Buna-N)
ColorBlack
Durometer70 Shore A
High Temperature121 °C / 250 °F
Low Temperature-40 °C / -40 °F
Geometry Specifications
Cross Sectional GeometryO-Ring
Size StandardAS568
Size-020
Cross Section (CS)1.78 mm / 0.070 in
Inside Diameter (ID)21.95 mm / 0.864 in